«دانشنامه و دانشنامه‌نگاری» نقد و بررسی می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی مرکز فرهنگی شهر کتاب، نشست هفتگی شهر کتاب با محوریت نقد و بررسی کتاب «دانشنامه و دانشنامه‌نگاری» که به‌تازگی توسط انتشارات کتاب مرجع چاپ شده، روز سه‌شنبه 21 بهمن در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

این‌کتاب دربردارنده‌ بخشی از مهم‌ترین مباحث درباره‌ دانشنامه/دایره‌المعارف و اثری برای شناخت بهتر و بیشتر این گونه از تألیف و پردازش اطلاعات است. در این کتاب که به قلم گروهی از افراد صاحب تجربه در زمینه‌ی دانشنامه‌نگاری فراهم آمده، ضمن معرفی دانشنامه/دایره‌المعارف به طور کلی و توضیح تفاوت آن با دیگر گونه‌ها و دیگر آثار مرجع، تاریخچه‌ی دانشنامه‌نگاری مرور، ضوابط و قواعد دانشنامه‌نگاری بررسی و برخی از مهم‌ترین دانشنامه‌های عمومی و نیز تخصصی دنیا معرفی شده است.

«دانشنامه و دانشنامه‌نگاری» به طور خاص به دانشنامه‌های ناظر به اسلام و دانشنامه‌های در دست تألیف در ایران می‌پردازد. علاوه بر طرح مباحث ناظر به دانشنامه‌نگاری از دوره‌ باستان تا دوره‌ معاصر، در این کتاب «دانشنامه‌ جهان اسلام» و ضوابط و قواعد حاکم بر آن به تفصیل به خوانندگان علاقه‌مند معرفی شده است. خواندن این کتاب نه فقط به کار علاقه‌مندان به دانشنامه‌نگاری می‌آید بلکه برای عموم خوانندگانی که به نحوه‌ی پردازش دانش‌ها و اندیشه‌ها و تاریخ این موضوع توجه دارند می‌تواند جالب و راهگشا باشد.

نشست نقد و بررسی این‌کتاب با حضور غلامعلی حدادعادل، حسن طارمی‌راد، قنبرعلی رودگر، محمود حقیقی، وحید صفری، مژگان صادقی و حسین خندق‌آبادی همراه خواهد بود و به‌ طور زنده از حساب کاربری شهر کتاب در اینستاگرام ketabofarhang  و تلگرام این‌مرکز به‌نشانی bookcitycc پخش می‌شود.

این‌برنامه روز سه‌شنبه 21 بهمن از ساعت 11 برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *