داستان تشکیل یگان موشکی ایران به چاپ هفتم رسید

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی انتشارات شهید کاظمی، کتاب «خط مقدم؛ روایتی داستانی و مستند از تشکیل یگان موشکی ایران با محوریت زندگی شهید حسن طهرانی مقدم» نوشته فائضه غفار حدادی همزمان با روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و یوم‌الله روز قدس توسط انتشارات شهید کاظمی به چاپ هفتم رسیده است.

این‌کتاب در هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس تقدیر شد و یکی از ویژگی‌های عنوان‌شده برای آن، این است که بدون تخیل و رویاپردازی نوشته شده است. بازه زمانی مطالب این‌کتاب از مرداد ۶۳ تا دی ۶۵ را شامل می‌شود؛ مقطعی که پر از حادثه و موانع پیچیده و پر از «نمی‌توانی‌ها» و «دیگر نمی‌شودها» و پر از جمله «اینجا دیگر آخر خط است.» بوده است.

خط زندگی حسن طهرانی مقدم پر از حادثه است. پر از بالا پایین های ناگهانی و حساس. پر از موانع پیچیده. پر از سنگ‌هایی که جلوی راهش افتاده و موانعی که جلوی پایش سبز شده؛ اما همه را گذراند، هیچ‌وقت نایستاده و توقف نکرده است. برای نگارش این‌کتاب با بیش از ۵۰ نفر مصاحبه شده که در بعضی موارد، برای تکمیل و رفع تناقضات و ابهامات، برخی مصاحبه‌ها بیش از ۲۰ بار تکرار شده‌اند.

در بخشی از این‌کتاب می‌خوانیم:

در این دو سال و اندی که سنگ بنای توپخانه را گذاشته بود، تلاش کرده بود تا توپخانه بتواند گوشه‌ای از بار جنگ را به دوش بکشد. حالا که گوشه‌ای از بار جنگ به دوش آن بود نمی‌توانست نسبت به ادامه کارش بی‌تفاوت باشد. اگر می‌خواست در مدتی که نیست کار توپخانه لنگ نشود، هرطور شده نباید شفیع‌زاده را از آن جدا می‌کرد.

– حاجی‌زاده چه طوره؟
– کدوم حاجی‌زاده؟
– امیر. رئیس ستادمون رو می‌گم.

آقارحیم کمی فکر کرد و گفت:

– آره می‌شناسمش. به نظر پسر خوبیه. ان شاءالله که از پسش بربیاد. کار سختیه که باید کاملا محرمانه انجام بشه.

آقا رحیم ادامه داد:

– راستی به نظرت اسم گروه چی باشه؟

حسن‌آقا همین‌طور که فکر می‌کرد، گفت:

– هرچی شمابگین، آقارحیم.

هم زمان آقا رحیم هم شروع کرد به فکر کردن. چند اسم را روی کاغذی که جلویش بود نوشت و خط زد. عاقبت انگار یکی توجهش را جلب کرد.

– “حدید” خوبه؟
– آره. به نظرم خوبه.
– پس همین جا تشکیل “گروه جدید توپخانه سپاه” رو اعلام می‌کنم.

چاپ هفتم این‌کتاب با ۵۲۸ صفحه و قیمت ۱۰۰ هزار تومان عرضه شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *