«حقایقی ناگفته از گوانتانامو» رونمایی می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، به نقل از روابط عمومی رادیو فرهنگ، در سومین سالگرد شهید دکتر سید محمد علی شاه موسوی گردریزی، زندانی بی گناه شماره ۱۱۵۴ گوانتانامو در برنامه‌ای با عنوان «چمران افغانستان» امشب سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ که به‌طور زنده از رادیو فرهنگ پخش می‌شود داستان زندگی ایشان و خاطراتی که در زندان گوانتانامو داشتند رونمایی و معرفی می‌شود.

این‌برنامه یادواره‌ای برای گرامیداشت دکترسیدمحمدعلیشاه موسوی است که با حضور فرزند شهید بزرگوار به معرفی، شرح فعالیت‌ها و نقش اثرگذار ایشان در ایران و افغانستان اختصاص دارد.

چگونگی ورود سیدمحمدعلی‌شاه موسوی‌گردیزی ملقب به چمران افغانستان، به عرصه سیاسی و تاثیر پذیری‌اش از انقلاب ایران به روایت خودش، از بخش‌های از برنامه چمران افغانستان است. موضوع این برنامه به سبب مقارن شدن با سومین سالروز شهادت شهید موسوی به زندگی و فعالیت‌های ایشان اختصاص یافته در بخش اصلی این برنامه روایتگر زندگی شهید و نقش وی در روابط ایران و افغانستان است که عابد اکبری مدیر عامل موسسه تحقیقاتی ابرار معاصر تهران، محمدرضا پاکروان مشاور امور بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید محمدمرتضی موسوی فرزند شهید سید محمد علیشاه موسوی معروف به چمران افغانستان کارشناسان و مهمان حضوری و فاطمه نکولعل آزادمدرس دانشگاه و معاون اجرایی موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران نیز کارشناس تلفنی برنامه هستند.

در این برنامه از کتاب «حقایق ناگفته از گوانتانامو» (سرگذشت یک پزشک زندانی) نوشته آن شهید بزرگوار که توسط موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران منتشر شده است رونمایی می‌شود.

گفتنی است این کتاب گزارشی از شکنجه‏‌ها و آزار زندانیان در بند در زندان گوانتانامو است که شهید موسوی که حدود چهل ماه در زندان گوانتانامو زندانی بوده و شاهد اعمال غیرانسانی و غیراخلاقی و اعمال انواع شکنجه‌‏های جسمی و روحی توسط نیروهای آمریکایی نسبت به زندانیان افغانی و عراقی محبوس در این زندان بود بیان شده است. نگارنده به قوانین ظالمانه حاکم بر زندان گوانتانامو و تعصب آمریکایی‌‏ها نسبت به مسلمانان اشاره کرده و فضای خفقان حاکم بر این زندان را به تصویر کشیده است. بیان نوع رفتار و گفتار سربازان آمریکایی نسبت به زندانیان گوانتانامو و عکس‬ ‏العمل این زندانیان نسبت به این رفتارها و بی‌‏تفاوتی نیروهای بین‏‬ المللی از جمله صلیب سرخ جهانی نسبت به حقوق زندانیان در این زندان از جمله مهمترین مندرجات این کتاب است.

«چمران افغانستان» امشب سه شنبه ۱۲ مردادماه ساعت ۱۹ تا ۲۱ به تهیه کنندگی یلدا احتشامی، سردبیری مریم قاسمی به طور زنده از گروه کتاب رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز شنیدنی است و فایل تصویری این برنامه از درگاه پایگاه ایران صدا و سایت رادیو فرهنگ نیز قابل دریافت است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *