حجره شماره۲ محل تبادل اخبار طلاب و روحانیون و مبارزان انقلابی بود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، مراسم رونمایی کتاب «حجره شماره دو» شامل خاطرات حجت‌الاسلام ابوالقاسم اقبالیان عصر امروز چهارشنبه ۱۵ بهمن در حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این‌مراسم آیت‌الله محسن قمی معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر

مجله معرفی کتاب

با توجه به ولادت حضرت زهرا (س) اظهار داشت: از ویژگی‌های برجسته آن حضرت اهتمام و توجه به خاطرات شهدا بود.

وی افزود: وقتی خاطرات شهدا، رزمندگان، جانبازان ثبت و منتشر می‌شود رحمت خداوند نازل می شود و این محفل رونمایی همان مکان نزول رحمت خداوند است.

معاون ارتباطات بین الملل دفتر

مجله معرفی کتاب

اظهار داشت: اگر خاطرات دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نبود جریان مقاومت که اکنون در منطقه و جهان فعال است وجود نداشت. روایت‌های این کتاب انصافا خواننده را جذب می‌کند و به دنبال خودش می‌کشاند. چرا که آقای اقبالیان از همان کودکی پر شر شور است و لحظه‌ای از جنبش و حرکت و پویایی غافل نیست و صحبتی از سکون نیست.

آیت الله قمی در پایان گفت: درود می‌فرستم بر تمام کسانی که در عرصه ثبت و انتشار خاطرات رزمندگان جنگ تحمیلی و انقلاب فعالیت می کنند و به احیا این مکتب دامن می زنند.

سردار رضا سیف‌اللهی فرمانده اسبق نیروی انتظامی هم در این مراسم گفت: بیش از چهل سال است با آقای اقبالیان آشنا هستم و به قول معروف رفیق گرمابه و گلستان همدیگر هستیم و من کتاب را با این هدف خواندم که نکته‌ای گزاف در آن پیدا کنم اما اعتراف می‌کنم که حاج آقا اقبالیان بسیاری از کارهایشان را در این کتاب نگفته‌اند و اصلا هیچ نکته گزافی در آن پیدا نمی‌شود. امروز که در بهار اختلاس‌ها هستیم، این را بگویم که ایشان در زندگی شان از هیچ رانتی استفاده نکردند و اگر کسی یک مورد استفاده شخصی ایشان از موقعیت و امکانات عمومی را بیاورد شخصا به او جایزه می‌دهم. زندگی ایشان در حال حاضر هم از نظر اقتصادی بسیار معمولی است و حتی با مشکلاتی روبروست.

وی افزود: وقتی فرمانده ناجا بودم با ایشان به دیدار مراجع عظام می‌رفتیم و خوشحال می‌شدم وقتی می‌دیدم که حضرات مراجع با چه لطف و مهربانی با ایشان برخورد می‌کردند و همه‌شان به حاج آقا اقبالیان اجازه کتبی برای امور حسبیه داده بودند

فرمانده اسبق نیروی انتظامی در ادامه گفت: ‌اگر الان هم خطری نظام و انقلاب را تهدید کند، حاج آقا اقبالیان با همین وضعیت جسمی هم در خط مقدم نبرد خواهند بود.

آیت‌الله ادیب یزدی هم در سخنان کوتاهی گفت: با توجه به کارها و اقداماتی که آقای اقبالیان در این بیش از چهل سال انجام داده اند اطمینان دارم که این کتاب تنها یک هزارم خاطرات ایشان است. ایشان خداوندگار ناگفته است.

حجت‌الاسلام ابوالقاسم اقبالیان در پایان این مراسم با تقدیر و تشکر از کسانی که در این مراسم رونمایی حضور داشتند اظهار داشت: اعتراف می کنم که هر چه دارم از برکت وجود حضرت زهرا (س) دارم و هر وقت در ایام انقلاب و جبهه برایم گرفتاری پیش می‌آمد به حضرت متوسل می‌شدم و فورا مشکلم حل می شد.

وی درباره چرایی نامگذاری این کتاب به نام حجره شماره دو گفت: حجره شماره ۲ مدرسه فیضیه قم در پیش از انقلاب محل رد و بدل کردن اخبار بین طلاب و روحانیون و مبارزان انقلابی بود و هر کس هر خبری که داشت آنجا مطرح می‌کرد و در همان جا تصمیم‌گیری می‌شد. تشکیل بسیج طلاب و روحانیون، اعزام روحانیون و طلاب به جبهه های جنگ، اعتراض به مقاله رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات و … در این حجره کوچک انجام می‌گرفت.

کتاب «حجره شماره دو»، خاطرات حجت‌‏الاسلام ابوالقاسم اقبالیان، اثری در حوزه تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس استان قم به قلم رضا یزدانی است. حجت‌الاسلام ابوالقاسم اقبالیان یکی از شاهدان عینی است که در بسیاری از مقاطع حساس تاریخ انقلاب و دفاع مقدس حضور داشته و نقش‌آفرینی کرده‌ است.

وی همچنین با شخصیت‌های مهم تاریخ انقلاب ارتباط داشته و خاطرات دست اول و شنیده نشده‌ فراوانی از آن‌ها دارد که تاکنون نقل نشده‌ و برای نخستین بار است که در کتابی منتشر می‌شود.

حجره شماره دو تنها خاطرات شخصی یک مبارز انقلابی نیست، بلکه خلاصه‌ای است از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس قم. زیرا راوی این کتاب در بیشتر اتفاقات مهمِ انقلاب در قم نقش مؤثر داشته و بعضی از روایت‌های او مکمل روایت‌های ناقصی است که پیش از این دیگران نقل کرده اند. با کنار هم قرار دادن این برش‌های تاریخی، مخاطبان به روایتی کامل دست خواهند یافت.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *