جشنواره چاپ نیازمند حمایت‌های جدی مالی است/مشکلات زیاد اهالی چاپ

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی با اشاره به دغدغه‌های اهالی چاپ در دوران

مجله معرفی کتاب

گفت: طی ماه‌های اخیر دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده‌اند و با وجود قول‌هایی که برای کمک به تولیدکنندگان داده شد، هیچ اقدامی انجام نشده و همکاران ما شرایط سختی را تجربه می‌کنند.

وی افزود: برای مثال با اینکه امسال سال کم‌کاری برای همکاران ما بود اما همه آن‌ها موظف به پرداخت مالیات و سهم بیمه و … شدند در حالی که دولت می‌توانست زمینه‌ای فراهم کند که در این شرایط سخت پرداخت سهم بیمه از سوی کارفرمایان حذف شود.

مغانی با بیان اینکه در خراسان رضوی سالانه چندین میلیارد صادرات محصولات چاپی داشتیم، عنوان کرد: ما به پنج کشور هم‌مرز استان خراسان یعنی افغانستان، عراق، ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان صادرات داشتیم اما الان همه آن‌ها قطع شده است زیرا وقتی نمی‌توانیم قیمت مواد اولیه را یک هفته ثابت نگه داریم طبیعتاً مشتریان خود را از دست می‌دهیم.

وی در ادامه به بحث عدم واسپاری صنعت چاپ به وزارت صمت نیز گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بر محتوای کار چاپی نظارت کند و مسائل فنی و تخصصی چاپ در حوزه وزارتخانه دیگری است اما متأسفانه کمیسیون فرهنگی مجلس در این زمینه بدون نظرخواهی از صنف تصمیم‌گیری کرد.

مغانی همچنین درباره برگزاری جشنواره چاپ توضیح داد: بودجه دفتر چاپ و نشر بسیار محدود است و در مقایسه با سایر کارها و برنامه‌ها مبلغ کمی برای آن در نظر گرفته شده و به همین دلیل این جشنواره نیازمند حمایت‌های مادی جدی است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *