تصمیم به تعطیلی کتابفروشی‌ها، غیر کارشناسی و دور از مصلحت است

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی انتشارات به‌نشر، حسین سعیدی مدیرعامل انتشارات به‌نشر (آستان قدس رضوی) به‌تازگی نامه سرگشاده‌ای به سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته و در آن تصمیم به تعطیلی کتابفروشی‌ها را، تصمیمی غیرکارشناسی و دور از مصلحت عنوان کرده است.

مشروح متن این‌نامه به این‌ترتیب است:

بسمه تعالی

بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفرید. همان خدایی که انسان را از خون بسته به وجود آورد. بخوان که پروردگارت از همه بزرگوارتر است. همان پروردگاری که به وسیله قلم تعلیم داد.

جناب آقای دکتر سید عباس صالحی وزیر معزّز و فرهیخته فرهنگ و ارشاد اسلامی

با تقدیم سلام و احترام

در لحظه تلاقی پیامبر و جبرئیل، نقطه آغاز رسالت حضرت ختمی‌مرتبت بر مبنای خواندن شکل گرفت و اعجاز او در سراسر قرون و اعصار، کتاب بود که مردمان بخوانند و در آیات آن اندیشه کنند و کیست که امروزه مطالعه و افزایش آگاهی ناشی از خواندن را به حال جوامع و احوالات شخصی و اجتماعی انسان ها مفید نداند؟

در شرایطی که ویروس همه گیر

مجله معرفی کتاب

، ارتباطات انسانی و احوالات شخصی، اجتماعی و اقتصادی همه جوامع را تحت تاثیر اثرات مرگبار خود قرار داده است و در کنار آن بی تدبیری ها و سوءمدیریت های برخی از مدیران، مهار این بلیّه را سخت تر می نماید، باید به دنبال راهی بود تا به آرامش و رشد افراد جامعه در این وضعیت به خصوص یاری رساند.

استقبال خیره‌کننده و غافلگیرکننده ایرانیان از اولین‌نمایشگاه مجازی کتاب تهران، اقبال زیاد مردمی به طرح‌های فصلی فروش کتاب، مراجعات فراوان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی به کتابفروشی ها و نیز رشد بی سابقه اقبال به کتاب‌های الکترونیک در یکسال اخیر در سال گذشته نشان داد که مردم کشور عزیزمان، علیرغم همه فشار های اقتصادی و تنگناهای مالی، در این شرایط کتاب را برای پر کردن اوقات خود و راهی بی خطر برای سلامت روح و روان برگزیده اند و طبیعی است که زیرساخت های موجود در فضای مجازی، هرگز نمیتواند جایگزین فروشگاه های کتاب باشد.

در مقابل این چنین پیام های روشنی که استقبال از کتاب و نیاز به مطالعه را فریاد میزند، تصمیم به تعطیلی کتاب فروشی ها، غیر کارشناسی و به دور از مصلحت تلقی میشود. زیرا همچنان که گوشت و نان و سبزی، مورد نیاز مردم است و کالای ضروری محسوب میشوند، کتاب نیز که نقشی راهبردی و اساسی در سلامت روح و رشد معنوی افراد دارد، ضروری و بدیهی تلقی می‌شود.

کتاب ها و کتابفروشی ها، خونِ فرهنگ و آگاهی  در رگ های اجتماع است و تعطیل کردن کتابفروشی ها با صادر کردن چند بخشنامه شتاب زده و غیر کارشناسی، مرگ جریان پویا و با نشاط فرهنگ و آگاهی را به دنبال خواهد داشت.

صرف نظر از لطمات اقتصادی جبران ناپذیر ناشرین که همانند همه صنوف در یکسال گذشته متضرر شده اند، به نظر میرسد عدم توجه به اهمیت کتاب و کتابخوانی و کتاب فروشی در شرایط فعلی، به حال هیچ کس مفید و مطلوب نباشد. در چنین شرایطی از حضرتعالی که همواره دغدغه فرهنگ این مرز و بوم را داشته اید و از هیچ تلاش و کوششی در جهت خدمت به اهداف و آرمان های جمهوری اسلامی ایران دریغ نکرده اید، خواهشمندم اینبار نیز چون همیشه در کنار اصحاب نشر و کتاب از ستاد ملی

مجله معرفی کتاب

پیگیر بازگشائی کتاب‌فروشی‌ها در این روزهای ابتدائی سال باشید.
بدیهی است که مخاطبان کتاب و کتابفروشی‌ها، افراد فرهیخته و آگاهی هستند که با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند خریدی امن و مطمئن در فضاهای بهداشتی و ضدعفونی شده کتاب فروشی ها داشته باشند.

در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا علیه السلام، از خداوند بزرگ مسالت مینمایم که بلا و بیماری را از آحاد مردمان شریف کشورم دور و این ویروس را ریشه کن کند و مسئولین و خدمتگزاران به مردم را در پناه خود سلامت بدارد و به ایشان توفیقات بیش از پیش عنایت کند.  

حسین سعیدی مدیر عامل به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *