ترجمه کتاب «جست‌وجوی حقیقت در انبوه اخبار دروغ» چاپ شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی انتشارات سیمای شرق، کتاب «جست‌وجوی حقیقت در انبوه اخبار دروغ» اثر مرکز آموزش‌های رسانه‌ای شبکه الجزیره به‌تازگی با ترجمه خدیجه حیدری توسط انتشارات سیمای شرق منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب راهنمای جمع‌آوری اخبار از شبکه‌های اجتماعی و راستی‌آزمایی آن‌ها است و در آن، روزنامه‌نگاران مختلف تجربیات‌شان در زمینه تهیه خبر، گزارش، عکس و حتی آرشیو در طی پوشش خبری رویدادهای مهمی چون جنگ سوریه یا موج پناهندگی از سمت خاورمیانه به اروپا و استفاده از شبکه‌های اجتماعی چون توییتر، واتساپ و اسنپ‌چت را بیان کرده‌اند؛ تجربه‌هایی که به نظر می‌آید برای روزنامه‌نگاران ایرانی جدید باشند.

گردآورندگان این‌کتاب همچنین تلاش کرده‌اند با ارائه تجربیات شماری از روزنامه‌نگاران برجسته و تحریریه‌ها در استفاده از شبکه‌های اجتماعی و شهروند خبرنگاران، مخاطب بتواند با نقاط قوت و ضعف این روند آشنا شده و از تکنیک‌های تجربی در این بخش بهره ببرد.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است:

امروزه همه افراد خواسته یا ناخواسته، با شبکه‌های اجتماعی سروکار دارند. اهالی رسانه شاید بیشترین افرادی باشند که شبکه اجتماعی کارشان را تحت‌تأثیر قرار داده است. شبکه‌های اجتماعی از یک سو منبع خبری مهمی برای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران شده‌اند و از سوی دیگر چالش‌ها و مشکلاتی را پیش روی آن‌ها قرار داده‌اند. از مهم‌ترین این چالش‌ها، راستی‌آزمایی مطالب، عکس‌ها و فیلم‌هایی است که در این شبکه‌ها قرار می‌گیرند.

این‌کتاب ۹ فصل دارد و با ۱۴۸ صفحه منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *