ترجمه آخرین‌جلد «دونده هزارتو» برای نوجوانان منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، رمان «کدِ تب» نوشته جیمز دشر به‌تازگی با ترجمه ملیکا خوش‌نژاد توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب پنجمین‌عنوان از مجموعه «دونده هزارتو» است که این‌ناشر ترجمه‌اش را چاپ می‌کند.

مجموعه «دونده هزارتو» داستانی هیجانی و هوشمندانه دارد که مخاطبان زیادی را در کشورهای مختلف دنیا به خود جذب کرده و بیش از ۳ میلیون نسخه از کتاب هایش در آمریکا به فروش رفته است. این مجموعه از طرف مجله کرکس ریویو به عنوان بهترین رمان نوجوان سال انتخاب شده و سریالی هم براساس آن، با همین نام ساخته شده است. روزنامه نیویورک تایمز هم این کتاب را به عنوان پرفروش ترین اثر مورد بررسی خود معرفی کرده است. گزارش روزنامه یواس ای تودی، انجمن بوک سنس و کتابخانه آلایاسا هم این مجموعه را به عنوان کتاب پرفروش معرفی کرده اند.

ترجمه عناوین اول و دوم این‌مجموعه، زمستان سال ۹۵ به بازار آمد و سومین‌جلدش هم مهرماه سال ۹۶ عرضه شد. ترجمه چهارمین جلد «دونده هزارتو» هم شهریور امسال منتشر شد.

در کتاب اول «دونده هزارتو»، یعنی «لانه گریورها ، وقتی در بالابر باز و قصه شروع می‌شود، تنها چیزی که توماس به یاد می‌آورد اسم کوچکش است. ولی او تنها نیست. گروهی از پسرهای هم‌سن و سالش ورود او را به هزارتو خوشامد می‌گویند. هیچ کس نمی‌دانست چرا به هزارتو آمده یا چه اتفاقی برای جهان بیرون افتاده است. اما ناگهان دختری وارد هزارتو می‌شود که پیامی به همراه دارد: «یا راهی به بیرون پیدا کنید یا همگی هلاک خواهید شد!»

در جلد دوم «گذر از جهنم» هم توماس فهمیده بوده راه پر پیچ و خم تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کرد. بیرون از هزارتو خطرهای بیشتری زندگی او و دوستانش را تهدید می‌کرد. او چند هفته گذشته را در ترس و وحشت گذرانده بود ولی بالاخره کسی باید کنترل اوضاع را به دست می‌گرفت. آن‌ها برای آن که از این مهلکه جان سالم به در ببرند، به یک نقشه احتیاج داشتند.

در کتاب سوم این‌مجموعه هم که با نام «علاج مرگ» چاپ شد، سازمان شرارت همه‌چیز را از توماس گرفته بود؛ زندگی، خاطرات و دوست‌هایش را. تنها یک آزمون دیگر باقی مانده بود تا آزمایش‌ها کامل شوند اما شرارت نمی‌دانست توماس همه حوادث گذشته را به خاطر دارد. زمان دروغ به پایان رسیده اما حقیقت ممکن بود خطرناک‌تر از چیزی می‌بود که توماس تصور می‌کرد.

چهارمین کتاب «دونده هزارتو»‌ هم با عنوان «فرمان کشتار» دربرگیرنده کشنده‌ترین اتفاق‌ها بود. در این‌داستان پیش از شکل‌گیری سازمان شرارت و پیش از ورود توماس به داخل هزارتو، زبانه‌های خورشید به زمین برخورد کرده و بیشتر جمعیت انسان‌ها را از بین برده بود. مارک و تیرینا شاهد برخورد زبانه‌های خورشید به زمین بوده‌اند. آن‌ها جان سالم به در بردند اما ویروسی در حال پراکنده‌شدن در جهان بود که وجود انسان‌ها را آکنده از خشمی کشنده می‌کرد. با این‌وجود مارک و تیرینا باور داشتند هنوز راهی برای نجات بازماندگان وجود دارد؛ البته اگر بتوانند خودشان را زنده نگه دارند.

«کدِ تب» پنجمین و آخرین کتاب مجموعه پیش روست. این‌رمان درباره‌ زندگی پیشین توماس، ترزا و باقی بچه‌هاست. سازمان شرارت برای پیداکردن درمان بیماری فلر، بچه‌هایی را که برابر این ویروس ایمن‌اند پیدا می‌کند و آن‌ها را از خانواده‌هایشان می‌گیرد تا با انجام آزمایش‌هایی وحشتناک و غیراخلاقی الگوی مغزشان را پیدا کند.

در طول این سال‌ها شرارت حکم خانه و مدرسه‌ بچه‌ها را دارد. اما سوال مهم این است که آیا شرارت تمام حقیقت را به آن‌ها می‌گوید، یا هرحرفی که به آن‌ها گفته می‌شود صرفا متغیر دیگری در آزمایش‌های بی‌پایانشان است؟ در آخرین کتاب «دونده هزارتو» پای رمز و راز و دروغ‌هایی در میان است.

«کد تب»، یک‌پیشگفتار، یک‌موخره و ۶۳ فصل دارد. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۱۶ چاپ شده است.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

ترزا پرسید: «اون‌وقت، وقتی برین توی حیات‌وحش آلاسکا، چه غلطی می‌خواین بکنین؟ یه ماشین اجاره کنین،‌ بعد هم بگردین یه آپارتمان تر و تمیز و قشنگ توی جونو پیدا کنین؟»

گالی گفت:‌ «پسر، شماها چقدر تیکه می‌ندازین. فکر کردین من چون مثل شماها شب‌ها از اتاقم در نمی‌رم و با وسایل نظافت مهمونی نمی‌گیرم، احمقم؟»

مینهو با لحن هشداردهنده‌ای گفت: «گالی،‌ آروم باش.»

گالی دست‌هایش  را بالا آورد و گفت: «این‌ها کسایی‌اند که باید بزرگ شن!»

آلبی فریادزنان گفت: «هی! واسه ما شاخ و شونه نکش‌ها. کسی دعوتت نکرده بود بیای اینجا.»

گالی به سمت در خروجی رفت و گفت: «بسه دیگه. من می‌رم.» مینهو پرید جلویش و دستش را گذاشت روی قفسه سینه گالی. گالی سرجایش ایستاد.

این‌کتاب با ۳۹۲ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۶۵ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *