تبیین نقش اقتصاد در نوع حکومت و سیاست دولت‌ها

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، نشر کویر پنجمین چاپ کتاب «ریشه‌های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی» نوشته دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسن و ترجمه مشترک جعفر خیرخواهان و علی سرزعیم را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۵۸۲ صفحه و بهای ۱۲۰ هزار تومان منتشر کرد.

چاپ پیشین (چهارم) این کتاب سال ۹۸ با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۷۳ هزار تومان منتشر شد و چاپ نخست آن نیز سال ۱۳۹۰ با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و بهای ۱۴ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

نویسندگان در این کتاب، به تبیین نقش اقتصاد در نوع حکومت و سیاست دولت‌ها پرداخته‌اند و مکتوب آنها تلاشی است در راستای حرکت به سمت شناخت و آموزش اقتصاد سیاسی.

کتاب ۶ بخش و ۱۲ فصل دارد. بخش اول «پرسش‌ها و پاسخ‌ها» نام دارد و شامل سه فصل است: «مسیرهای توسعه سیاسی»، «دیدگاه ما» و «از دموکراسی چه می‌دانیم؟».

بخش دوم کتاب با عنوان «مدل سازی عرصه سیاست» شامل دو فصل است: «سیاست دموکراتیک» و «سیاست غیر دموکراتیک». بخش سوم کتاب نیز «ایجاد و تحکیم دموکراسی» نام دارد و شامل دو فصل «دموکراسی سازی» و «کودتا و تحکیم دموکراسی» است.

بخش چهارم کتاب با عنوان «به کارگیری مدل‌ها» شامل سه فصل به ترتیب با این عناوین است: «نقش طبقه متوسط»، «ساختار اقتصادی و دموکراسی» و «جهانی شدن و دموکراسی».

بخش پنجم شامل یک فصل با عنوان «نتیجه گیری و آینده دموکراسی» است و بخش ششم نیز «پیوست» است با فصل «توزیع قدرت در دموکراسی».

دارون عجم اوغلو استاد کرسی چارلز کیدنلربرگر اقتصاد کاربردی در دانشکده اقتصاد دانشگاه ام. آی. تی و یکی از اعضای برنامه رشد اقتصادی موسسه پژوهش‌های پیشرفته کاناداست. او عضو انجمن اقتصاد اروپاست و پیشتر در مدرسه اقتصادی لندن تدریس کرده است.

جیمز ای. رابینسن نیز استاد حکمروایی در دانشگاه هاروارد است و پیش از این در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه ملبورن تدریس کرده است. وی نیز عضو برنامه رشد اقتصادی موسسه پژوهش‌های پیشرفته کاناداست.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *