«تاریخ سینمای مستند» به چاپ چهارم رسید

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب «تاریخ سینمای مستند» نوشته اریک بارنو با ترجمه احمد ضابطی‌جهرمی به‌تازگی توسط انتشارات سروش و اداره کل آموزش و پژوهش سیما به چاپ چهارم رسیده است.

سینمای مستند یا سینمای بی‌داستان (سینمای غیرداستانی) که جایگاه ویژه‌ای در علوم اجتماعی و انسانی و در تاریخ سینما دارد و با گذراندن دوره‌های متفاوت در کشورهای گوناگون رشد یافته است. کتاب حاضر با مرور بر تاریخ آغاز و رشد سینمای مستند، چشم‌اندازی از فیلم مستند از عصر لومیر تا دوره رواج مستندهای تلویزیونی را نشان می‌دهد.

نویسنده مروری بر نهضت‌های مستندسازی در انگلستان، روسیه، آلمان، آمریکا، فرانسه، سوئد، هلند، ژاپن، کانادا، لهستان و دیگر کشورها دارد و علاوه برآن، به معرفی و بررسی آثار و دیدگاه‌های شخصیت‌های برجسته سینمای مستند، پرداخته است. هدف از نوشتن این‌کتاب، توسعه دانش نظری و افزایش آگاهی مستندسازان از سرگذشت سینمای مستند در جهان اعلام شده است.

کتاب پیش‌رو پنج‌بخش با عناوین «نگاهی به عجایب»، «تصاویر درحال عمل»، «خشم و هیاهو»، «عدسی تیره‌وتار» و «وضوح دقیق» دارد که هربخش، فصول جداگانه‌ای را شامل می‌شود.

چاپ چهارم این‌کتاب با ۵۳۴ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۲۰ هزار تومان عرضه شده است.

کتاب دیگری که سروش به‌تازگی تجدیدچاپ کرده، «فن تدوین فیلم» تألیف کارِل رایتس و گَوین میلار با ترجمه وازریک درساهاکیان است که با چاپ دهم عرضه شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *