برنامه رادیویی سیم و زر کتاب «طراحی فراگیر» را بررسی می‌کند

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ در تازه‌ترین قسمت خود به بررسی کتاب «طراحی فراگیر، دستیابی به محیط‌های همه‌شمول» نوشته ادوارد استاینفلد و جردانا. ال مایسل و ترجمه مشترک مریم پیرهادی، مانا پیرهادی، سعید کاردار و علی سروش راد می‌پردازد. در این برنامه که از ساعت ۱۳:۳۰ امروز یکشنبه هفتم دی (۱۳۹۹) پخش می‌شود، مریم پیرهادی، یکی از مترجمان این کتاب پاسخگوی سوالات محمد آسیابانی (کارشناس این هفته برنامه) است.

کتاب «طراحی فراگیر» زمستان سال گذشته (۱۳۹۸) با شمارگان هزار نسخه، ۵۱۴ صفحه و بهای ۸۵ هزار تومان توسط انتشارات دانشگاه عدالت منتشر شد. در تعریف «طراحی فراگیر» اشاره شده که به‌عنوان یک الگوی فراگیر، سبب تکامل طراحی برای بهبود کیفیت زندگی هر شهروند در این جهان می‌شود. طراحی فراگیر، راهکارهای طراحی با مزایایی برای همه است. به طور کل طراحی فراگیر نشاندهنده همگرایی در عمل طراحی با تمرکز بر سودمندی است. نظریه‌پردازان در حرفه طراحی، اذعان کرده‌اند که سودمندی یک عامل مهم در موفقیت هر طراحی است؛ هم در برنامه‌ریزی شهری و هم در طراحی یک ساختمان یا محصول. در تاریخ طراحی، سودمندی به‌ندرت در کانون توجه طراحی حرفه‌ای قرار گرفته است؛ حتی در اوایل قرن بیستم زمانی که عبارت «فرم تابع عملکرد است» مطرح شد، بازهم معماران به فرم توجه بیشتری نشان دادند. بسیاری از معماران این نگرش را پذیرفتند و بیشتر به کلیت توجه نشان می‌داند تا به فرم؛ درنتیجه ساختمانی که بر این اساس طراحی کردند، برای ساکنان سودمندتر شد.

برنامه «سیم و زر» با تهیه کنندگی فریده گودرزی و گویندگی فاطمه اسحاق تبار یکشنبه‌ها از ساعت ۱۳:۳۰ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *