بررسی تغییرات منسجم هنجارهای دینی-اجتماعی در جوامع صنعتی پیشرفته

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، انتشارات کویر سومین چاپ کتاب «نوسازی، تغییر فرهنگی و دموکراسی» نوشته رونالد اینگلهارت و کریستین ولزل و ترجمه یعقوب احمدی را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۴۴۰ صفحه و بهای ۸۵ هزار تومان منتشر کرد.

نخستین چاپ این کتاب سال ۱۳۸۹ با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و بهای ۸,۸۰۰ تومان منتشر شد و چاپ دوم آن نیز سال ۱۳۹۴ با شمارگان ۷۰۰ نسخه و بهای ۲۴ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

کتاب «نوسازی، تغییر فرهنگی و دموکراسی» مدل بازنگری شده‌ای از نظریه نوسازی را بیان می‌کند که در آن توسعه اقتصادی اجتماعی، تغییر فرهنگی و دموکراتیک شدن ذیل موضوع گسترده‌تر توسعه انسانی تلفیق و بررسی می‌شود.

اگرچه ایده کلاسیک نوسازی که توسط «مارکس»، «وبر» و سایر اندیشمندان گسترش یافت، از پاره‌ای جهات نادرست بود، اما بینش اصلی آن مبنی بر اینکه توسعه اقتصادی اجتماعی، تغییرات مهم اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را به همراه خواهد داشت، اساساً صحیح است.

تغییر اجتماعی فرهنگی، تغییری خطی نیست و صنعتی شدن جوامع، عقلانیت، سکولاریسم و بروکراسی را به همراه دارد. مطالب این کتاب ثابت می‌کند که تغییرات منسجمی در هنجارهای سیاسی، دینی، اجتماعی و جنسیتی در تمامی جوامع پیشرفته صنعتی در حال وقوع است. در این جهت، در کتاب مدلی از تغییر اجتماعی ارائه می‌شود که نحوه تحول نظام‌های ارزشی جوامع را در دهه آینده پیش‌بینی می‌کند و نشان می‌دهد که ارزش‌های توده‌ها نقش بنیادینی در ظهور تقویت نهادهای دموکراتیک ایفا می‌کنند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *