«بازگشت به قرآنِ» محمود حکیمی چاپ شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «بازگشت به قرآن» نوشته محمود حکیمی به‌تازگی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شده است.

محمود حکیمی نویسنده این‌کتاب، متولد ۱۳۲۳ در تهران است، نویسندگی را از سال ۱۳۳۹ در مجله کیهان بچه‌ها شروع کرد که ۴ سال ادامه داشت. نخستین کتاب دینی وی در سال ۱۳۴۷ درباره زندگانی مصعب‌بن عمیر صحابی قهرمان پیامبر اسلام (ص) بود که با عنوان «اشراف‌زاده قهرمان» به چاپ رسید و مورد استقبال نوجوانان و جوانان قرار گرفت و بارها تجدیدچاپ شد. وی ادامه راه داستان‌نویسی خود را از سال ۱۳۴۷ با پیوستن به جمع نویسندگان مجله «درس‌هایی از مکتب اسلام» دنبال، و از سال ۱۳۵۰ داستان‌های دینی را در این مجله حوزه  علمیه آغاز کرد که هر داستان آن، گاهی بسیار طولانی بود. آخرین داستان دنباله‌دار حکیمی در این‌مجله، «شکوفایی تشیع» نام دارد که تاکنون ۱۸ بخش آن در ۱۸ شماره به چاپ رسیده است.

حکیمی در زمینه ادبیات، تاریخ تمدن، تاریخ اسلام قلم زده و کتب علمی بسیاری را نیز ترجمه کرده است. داستان‌هایی از عصر ناصرالدین‌شاه، مجموعه ۴ جلدی هزار و یک حکایت تاریخی، رمان «نقابداران جوان»، مجموعه ۲۲ جلدی «تاریخ تمدن» و … از دیگر نوشته‌های وی هستند.

این‌مولف درباره کتاب «بازگشت به قرآن» می‌گوید: تجربه ۵۰ ساله من از آموزش، تألیف و ترجمه این است که مطالب دینی اگر به صورت داستان منتشر شود تأثیر بسیار بر اندیشه خوانندگان می‌گذارد. در فصول مختلف بازگشت به قرآن به این‌مساله پرداخته‌ام که جدایی اندیشه‌های ناب دینی از ذهن‌های بسیاری از افراد موجب نامهربانی و گاه موجب خشونت و بی‌رحمی آنها می‌شود. در این‌داستان، مطالبی از زبان شخصیت‌هایی مانند دکتر مرتضی مطهری آورده‌ام که غرور و خودبزرگ‌بینی گام اول در مسیر خودپرستی است و انسان خود پرست نمی‌تواند خدا پرست شود.

وی افزود: در آیات بسیاری از قرآن کریم در دفع سیئه به حسنه اشاره شده است. از آیات بسیار و روایات فراوان نیکی و مهرورزی تاکید بسیار شده است. در کتاب نهج‌الفصاحه پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) و نهج‌البلاغه امیرالمومنین علی(ع) و صحیفه سجادیه امام زین‌العابدین(ع) به ارزش و ضرورت مهرورزی مردمان با یکدیگر بسیار پرداخته شده که برخی از آنها در کتاب بازگشت به قرآن آمده است.

این‌نویسنده در ادامه گفت: بسیاری از شخصیت‌های این داستان که زمانی مسلمان بوده‌اند، به دلایلی از اسلام و آموزه‌های ارزشمند آن جدا می‌شوند. برخی از این شخصیت‌ها مسیحی می‌شوند و برخی بودایی، گروهی به مارکسیسم و کمونیسم علاقه‌مند می‌شوند و مذهب را رها می‌کنند. اما دکتر مرتضی و دوستانش تلاش می‌کنند کسانی را که از جمع مسلمانان جدا شده‌اند بار دیگر به جمع اسلام مخصوصاً تشیع اثنی عشری پیوند دهند که در موارد بسیاری موفق می‌شوند. در بخش‌هایی از کتاب بازگشت به قرآن از سوره بقره آیه ۲۰۸، آل عمران آیه ۱۰۳ و ۱۵۹، نسا آیه ۹۴، انفال آیه ۳۶، نحل آیه ۱۲۵، فرقان آیه ۶۳ و ۷۲، قصص آیه ۵۵، فتح آیه ۲۹ و حشر آیه ۱۰ می‌خوانیم که احسان، مهربانی و نیکوکاری موجب می‌شود که بی‌دین‌ها بار دیگر به اسلام بپیوندند و پیوستن به اسلام همان بازگشت به قرآن است.

حکیمی در پایان گفت: در این‌کتاب به جنایات هولناک وهابی‌ها در برخی از کشورها نیز اشاره کرده‌ام. و اینکه چه‌طور فریب‌خورده‌ها تحت تأثیر آموزه‌های «ابن تیمیه» و «محمدبن الوهاب» این بی‌رحمی‌ها را انجام می‌دهند و مسلمانان سراسر جهان خواه شیعه، خواه سنی هیچ ارتباطی با این آدمکشان فریب خورده ندارند.

این‌کتاب با ۱۲۵ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۰ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *