انتشار کتاب «جاودانگی بر پایۀ داده‌های عام عقل»

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، صالحی امیری مدیر گروه برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار کرد: در آستانۀ برگزاری همایش بین‌المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» در بهمن ماه جاری اثر «جاودانگی بر پایۀ داده‌های عام عقل» از پروژه‌های پژوهشکده فلسفه و کلام تألیف حجت‌الاسلام والمسلمین امیر دیوانی بزودی توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد.

وی در ارتباط با این کتاب بیان کرد: متفکران و فیلسوفان برای اثبات استدلالی زندگی پس از مرگ، شیوه‌های متفاوت و روش‌های متعددی پیموده‌اند. در یکی از این شیوه‌ها، نقطۀ عزیمت استدلال‌ها بر ساختار وجودی انسان قرار می‌گیرد. در این روش در کنار بدنِ انسان هویت دیگری مطرح می‌شود که نفس یا روح یا ذهن خوانده می‌شود.

امیری در ادامه سخنانش تصریح کرد: روش دیگر، پرداختن به مطالعۀ جهان و موجودات جهان است تا نمونه‌هایی به‌منزلۀ نقطۀ عزیمت برای تبیین امکان زندگی پس از مرگ یافت شود و روش سوم، پرداختن به اندیشه‌های طبیعت نوع انسانی یا طبیعت عقل است تا به زندگی پس از مرگ و نیز جهان پس از مرگ عبور شود.

این کارشناس گفت: کتاب در هفت فصل تألیف و هر فصل به گونه‌ای نوشته شده است که بدون نیاز به فصل‌های دیگر خوانده شود؛ اما برای بهتر ارتباط برقرار کردن با یک فصل خواندن استدلال‌های دیگر مفید می‌باشد.

وی همچنین بیان کرد: از این پژوهشکده و در راستای این همایش، بیش از ده اثر دیگر در دست آماده سازی جهت نشر است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *