انتشار کتاب «بررسی نص بر دوازده امام (ع)» در آینده نزدیک

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی، صالحی امیری مدیر گروه برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهارکرد: در پاسخ به شبهه برخی مستشرقان و مخالفان مذهب که مسئله دوازده امام (ع) را ساخته و پرداخته شیعیان می‌دانند، کتاب «بررسی نص بر دوازده امام (ع)» تألیف حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی صادقی توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

وی در ارتباط با این کتاب گفت: بر اساس روایات بسیاری از رسول‌خدا (ص) و ائمه معصوم (ع)، شمار دوازده امام از آغاز اسلام مشخص بود؛ از سوی دیگر روایاتی در دست است که نشان می‌دهد عموم شیعیان از این نصوص اطلاع نداشتند؛ حتی ادعاهای امامت برخی فرزندان ائمه نشان از آن دارد که گویا به درستی از امامتِ پدران یا برادران خود آگاه نبودند و از این رو ادعاهایی را طرح می‌کردند. از این رو، نویسنده در این کتاب سعی دارد با جمع‌آوری و بررسی روایاتی که درباره شمار و نام و نشان ائمه از زبان پیامبر (ص) نقل شده است از یک سو، و بررسی اخباری که بی‌اطلاعی شیعیان و یاران ائمه از جانشینان ایشان را نشان می‌دهد، راهی برای پاسخ به این تعارض بیابد.

مؤلف کتاب «بررسی نص بر دوازده امام (ع)» گفت: در پاسخ به این شبهه اگر چه عالمان و دانشمندان متعدد پاسخ داده‌اند و در رفع و دفع این تعارض کوشیده‌اند اما با توجه به هجمه‌ها و طرح شبهات به گونه‌ها و با ادبیات مختلف، ضرورت تبیین این مهم با قلمی نو و ادبیات روز بیش از پیش نمایان می‌گردد. افزون بر آنکه رویکرد اغلب آن آثار حدیثی و کلامی است امّا نوشتۀ حاضر علاوه بر توجه به این دو بُعد، موضوع را با نگاهی تاریخی بررسی می‌کند و بر همین اساس نویسنده محترم ساختار این پژوهش را در سه ساحت کلام، حدیث و تاریخ تنظیم نموده است.

وی افزود: بخش اول این اثر به مباحث کلامی و دیدگاه متکلمان در موضوع نص بر ائمه و سیر تاریخی آن می‌پردازد؛ در بخش حدیث به بررسی منابع و راویان حدیث اثنی عشر در دو قسمت عدد و نام دوازده امام توجه نموده است و در بخش تاریخی به بررسی گزارش‌های ظاهراً متعارض با بخش حدیث پرداخته است و در پایان به جمع‌بندی و بیان نظریه‌هایی که به حل تعارض کمک کند، خواهد پرداخت.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *