انتشار کتابی درباره کتاب‌شناسی فلسفه هنر

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، کتاب کتاب‌شناسی توصیفی فلسفه هنر (از آغاز تا پایان ۱۳۹۰) را به کوشش تقی اکبرزاده با همکاری شهناز علیپور زمانی منتشر کرده است.

این‌اثر اولین کتاب‌شناسی مستقل درباره فلسفه هنر به زبان فارسی است که به معرفی ۵۴۹ عنوان کتاب در این زمینه می‌پردازد و می‌تواند ابزاری کارآمد در خدمت استادان و پژوهشگران و دانشجویان باشد.

در حال حاضر در عموم بانک‌های اطلاعاتی داخلی کتاب، فقط به اطلاعات نشرشناختی کتاب‌ها بسنده شده است و بخش‌بندی محتوای متنی در بیشتر بانک‌های مذکور وجود ندارد. در این‌کتاب‌شناسی با روش طبقه‌بندی موضوعی، و ارزیابی دقیق محتوای کتاب‌ها که وجه تمایز این کتاب‌شناسی است مداخل به دو بخش تقسیم شده‌اند: بخش اول دربردارنده ۳۹۷ عنوان در زمینه کلیات فلسفه هنر است و در بخش دوم دیگر گونه‌های هنری قرار دارند که به‌ترتیب ۲۹ عنوان به فلسفه هنرهای تجسمی، ۵۳ عنوان به فلسفه معماری و شهرسازی، ۷ عنوان به فلسفه تئاتر، ۱۴ عنوان به فلسفه موسیقی، و ۴۹ عنوان به فلسفه سینما اختصاص دارد.

از آنجا که میان مباحث نظری هنر مانند فلسفه هنر، جامعه‌شناسی هنر، روان‌شناسی هنر، تاریخ هنر و… تأثیرات متقابل وجود دارد و نمی‌توان مرز دقیقی بین حوزه‌های مذکور ترسیم کرد، برای استفاده هرچه‌بیشتر مخاطبان و علاقه‌مندان این حوزه، بعضی منابع مرتبط با فلسفه هنر نیز به این کتاب‌شناسی افزوده شده است. این اثر بررسی توصیفی تمامی کتاب‌های چاپ‌شده در زمینه فلسفه هنر تا پایان سال ۱۳۹۰ را دربرمی‌گیرد.

کتاب «کتاب‌شناسی توصیفی فلسفه هنر»، با ۵۶۷ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۱۲۰ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *