انتشار ترجمه «جامعه انحطاط‌زده» درباره افول آمریکا

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «جامعه انحطاط‌زده» نوشته روس گرگوری دوتات به‌تازگی با ترجمه حمیدرضا غلام‌زاده نطنزی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب هم مانند کتاب «

مجله معرفی کتاب

» نوشته آلفرد مک‌کوی که سروش به‌تازگی ترجمه آن را منتشر کرده، درباره افول آمریکاست و تولید مشترک این‌انتشارات و موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران است.

هراس از افول در گفتمان سیاسی و نخبگان ایالات متحده از بدو ورود اولین اروپاییان و پیش از استقلال مستعمرات و تشکیل کشوری به نام ایالات متحده در قاره جدید، تا امروز مطرح بوده و بحث تازه‌ای نیست. هرچند تحقق وعده رویای آمریکایی که شامل دموکراسی، آزادی، فرصت و حقوق برابر بود، به‌دلیل وجود برده‌داری، شرط مالکیت برای رای‌دادن، عدم امکان رای‌دادن زنان و سیاه‌پوستان، از قدیم و از همان سرآغاز تشکیل آمریکا چالش برانگیز بود، با این‌حال این‌کشور برای بسیاری، تا مدت‌ها مترادف سرزمین فرصت‌ها بود.

کتابی که روس دوتات با عنوان «جامعه انحطاط‌زده»‌ درباره افول آمریکا نوشته، این‌مساله را از دید نویسندگان مختلفی که به آن پرداخته‌اند، بررسی می‌کند. این‌نویسنده متولد سال ۱۹۷۹ است و نسخه اصلی این‌کتابش، فوریه سال ۲۰۲۰ با عنوان «جامعه منحط: چه‌طور قربانی موفقیت‌های خود شدیم» منتشر شد. موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران در مقدمه‌ای که برای این‌کتاب نوشته به این‌مساله اشاره کرده که افول، مفهومی پیچیده و چندلایه است و با فروپاشی تفاوت‌های زیادی دارد و از آن‌جایی که این‌مفهوم از ابتدای تاریخ تشکیل آمریکا مطرح بوده و در دوره‌های خاصی از تاریخ آمریکا پررنگ شده، باید برای مخاطب ایرانی به شکل دقیق و منطبق بر داده‌های علمی و دور از پیش‌داوری شرح داده شود تا شناخت دقیقی حاصل شود.

کتاب پیش‌رو، ۳ بخش اصلی با عناوین «چهار اسب‌سوار»، «انحطاط پایدار» و «مرگ‌های انحطاط» دارد که هرکدام فصولی را در خود جا داده‌اند. در بخش اول، مخاطب با چهار فصل رکود، ناباوری، تصلب و تکرار روبرو می‌شود. بخش دوم هم دربرگیرنده این‌فصول است: به راحتی کرخت، استبداد مهربان، در انتظار بربرها، ادا کردن حق انحطاط.

سومین بخش کتاب هم، دربرگیرنده ۳ فصل با عناوین مصیبت، رنسانس و مشیت است.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

اشیای فناورانه باشکوه هم مثل آیفون وجود داشته، که ارائه اولیه‌اش نزدیک‌ترین تجربه نسل من از تجربه مشترک عجایب فناوری بود. قطعا زنان و مردانی بوده‌اند که با فروش «وعده» شکوه معروف شده‌اند؛ هایپرلوپ ایلان ماسک معروف‌ترین مثال هستند و لحظاتی هم از شکوه دل‌تنگی و خاطرات وجود داشته است؛ مثل آخرین پرواز شاتل فضایی دیسکاوری، که به‌وسیله خطوط هوایی بوئینگ ۷۴۷ به تاریخ سپرده شد و موجب شد مردم گردن بکشند تا ببینند چطور فضانورد بازنشسته از فلوریدا تا بنیاد اسمیتسونیان واشنگتن دی‌سی منتقل شد.

اما هایپرلوپ یک طرح اولیه است، لاس‌وگاس یک تصویر خیالی است، واقعیت مجازی این‌گونه نیست و همان‌گونه که نویسنده علمی تخیلی نیل استفانسون بعد از دیدن عبور دیسکاوری از بالای سرش نوشت، شکوه نوستالژیک آخرین پرواز دیسکاوری بیش از هر چیز فرصت‌های از دست‌رفته را مورد تاکید قرار داد:

«زندگی من دورانی را در بر می‌گیرد که ایالات متحده آمریکا قادر بود انسان به فضا اعزام کند. برخی از اولین خاطرات من از نشستن روی قالیچه جلوی تلویزیون بزرگ و سیاه‌وسفید و تماشای ماموریت‌های اولیه پروژه جمنای بود. تابستان امسال، در سن ۵۱ سالگی- که خیلی پیر نیست – در تلویزیون صفحه تخت نظاره‌گر آخرین شاتل فضایی بودم که از سکو پرتاب شد.»

این‌کتاب با ۳۳۲ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *