انتشارنامه سرگشاده مجمع ناشران به روحانی و فراخوان جایزه کتاب سال

مجله معرفی کتاب

_ گروه فرهنگ و اندیشه: گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر در این هفته، دربرگیرنده ۸ خبر است که از این تعداد، ۲ عنوان مربوط به اخبار خارجی این حوزه هستند.

گزارش با برگزاری شب شعر دیدار ماه و سپس انتشار نامه سرگشاده مجمع ناشران انقلاب اسلامی به رئیس‌جمهور شروع می‌شود. انتشار فراخوان جایزه کتاب‌سال و خرید جدید هیات انتخاب و خرید وزارت ارشاد هم از دیگر اخبار مهم این هفته بودند که در گزارش، مرورشان می‌کنیم.

این هفته دو نشست مهم درباره سعدی، عطار و خیام نیشابوری شاعران مهم ادبیات کلاسیک فارسی برگزار شد که در قالب دو خبرِ این گزارش، به مرور آن‌ها می‌پردازیم و در پایان‌بندی گزارش هم دو خبر خارجی مهم این هفته را مرور می‌کنیم که مربوط به رویدادهای ادبی در روسیه و افغانستان هستند.

در ادامه مشروح گزارش این هفته «یک‌هفته با کتاب» را می‌خوانیم:

برگزاری شب‌شعر دیدار ماه و پاسخ رهبر انقلاب به نامه شاعران

شب شعر دیدار ماه، به‌عنوان جایگزین جلسه شعرخوانی هرساله شاعران کشور در شب نیمه ماه رمضان در حضور رهبر انقلاب، این هفته سه‌شنبه شب ۷ اردیبهشت در حوزه هنری برگزار شد و جمعی از شاعران در آن به شعرخوانی پرداختند.

در این نشست همچنین متن نامه رهبر انقلاب، خطاب به شاعران این نشست و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی قرائت شد.

انتشار نامه مجمع ناشران انقلاب به روحانی

نامه سرگشاده مجمع ناشران انقلاب اسلامی به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور درباره معضل کاغذ، این هفته منتشر شد و در آن اعلام شد رئیس‌جمهور علی‌رغم دستور رهبر انقلاب و پیگیری ستاد اجرایی فرمان امام، از تولید کاغذ داخلی حمایت نکرده است.

انتشار فراخوان سی‌ونهمین جایزه کتاب‌سال

فراخوان سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه این هفته توسط دبیرخانه این رویداد در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر شد.

خرید جدید هیات انتخاب و خرید کتاب

طبق خبری که این هفته منتشر شد، در جلسه ۶۳۱ هیأت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خرید ۶۲۸ عنوان کتاب در ۱۲۰ هزار و ۵۴۰ نسخه به مبلغ کل ۵۴ میلیارد و ۷۸۵ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال تصویب شد.

برگزاری مراسم «سعدی شاعر ایرانی»

آیین بزرگداشت «سعدی شاعر ایرانی» عصر یکشنبه ۵ اردیبهشت با حضور میرجلال‌الدین کزازی استاد دانشگاه و چهره ماندگار ادبیات فارسی، عبدالمحمود رضوانی مترجم گلستان سعدی به زبان انگلیسی و کوروش کمالی سروستانی رئیس مرکز سعدی‌شناسی با اجرای عبدالمهدی مستکین به صورت زنده در حساب کاربری اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو- ایران برگزار شد.

برگزاری سومین‌نشست «از هفت شهر عشق تا هزار وادی اندیشه»

سومین‌نشست از نشست‌های پنج‌گانه «از هفت شهر عشق تا هزار وادی اندیشه» (دربزرگداشت عطار و خیام نیشابوری) که از ۲۵ فروردین آغاز شد و با برگزاری دومین‌نشست در اوّل اردیبهشت ادامه یافت، روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت، به بزرگداشت حکیم عمر خیام اختصاص دارد و در فضای مجازی برگزار شد.

برگزاری رونمایی از کتاب «شهر آرمان‌های سبز» در مسکو

مراسم رونمایی از کتاب «شهر آرمان‌های سبز» نوشته گل‌صفت شهیدی نویسنده و روزنامه‌نگار تاجیک و برنده کتاب سال کودک روسیه این هفته در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد.

انتشار فراخوان پویش ادبی تسبیح نسیم

دبیرخانه انجمن هنر و ادبیات آیینی افغانستان، این هفته و همزمان با روزهای ماه مبارک رمضان، برای تقویت و تولید آثار فاخر در حوزه ادبیات توحیدی، فراخوان پویش شعر مناجات «تسبیح نسیم» را منتشر کرد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *