اقدامات وزارت ارشاد برای بهبود بازار کاغذ بی‌نتیجه مانده است

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی در پاسخ به این پرسش که با توجه به کمبود و همچنین گرانی کاغذ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه چه اقداماتی داشته و چه اقداماتی می‌خواهد داشته باشد، گفت: سال ۱۳۹۸ که اوج تحریم‌ها بود، دولت جمهوری اسلامی با تخصیص  ارز دولتی برای کاغذ تحریر و مطبوعات نیازهای نشر کشور و مطبوعات را به صورت حداقلی تامین کرد. همین موضوع موجب ثبات نسبی در قیمت کاغذ در بازار آزاد هم بود. حتی به رغم عدم تخصیص ارز در سال ۹۹ باز از موجودی کاغذهای سال ۹۸ بازار کاغذ تا نیمه دوم سال ۹۹ از ثبات نسبی برخوردار بود.

وی افزود: اما با توجه به اینکه دولت در سال ۹۹ تصمیم گرفت به دلیل کمبود ارز، تخصیص ارز دولتی به کالاهای مصرفی را به کمتر از نصف نقلیل دهد، کاغذ هم از شمول ارز دولتی خارج و از گروه کالایی اول بیرون رفت. این موضع علاوه بر مشکلاتی که برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ ایجاد می‌کرد در خصوص ترخیص کاغذهای وارادتی با ارز دولتی ۹۸ هم که در بهار سال ۹۹ وارد کشور شدند، مشکلات زیادی را موجب شد. پیگیری‌های متوالی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل ترخیص کاغذهای قبلی را حل کرد به طوریکه بخشی از همان کاغذها در حال حاضر در دست توزیع است.

جوادی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با درک دشواری موضوع و نگرانی از کمبود کاغذ برای نشر و مطبوعات در نیمه دوم ۹۹ و در ۱۴۰۰، در چندین مرحله موضوع را به مسئولان مربوطه منتقل و دلایل نگرانی خود را بازگو کرد. این نامه نگاری‌ها به معاون اول محترم رئیس جمهور، معاون اقتصادی رئیس جمهور و بالاخره به شخص ریاست محترم جمهوری صورت گرفت و موضوع اصلی آنها انتقال دغدغه‌های صنوف محترم نشر و مطبوعات و درخواست تامین ارز در حداقل مقدار ممکن بود. پی‌نوشت رئیس جمهر در ذیل نامه اخیر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مایه دلگرمی شد. او تاکید کرد که در خصوص درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  اقدام صورت گیرد تا نگرانی از کمبود کاغذ در سال ۱۴۰۰ مرتفع شود.  

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در ادامه در پاسخ به این سوال که این نامه نگاری‌ها و پیگیری‌ها منجر به چه اقداماتی شد؟ گفت: متاسفانه تغییر وزرای  صمت و از طرف دیگر استناد مدیران مربوطه در آن وزارتخانه به مصوبه قبلی که کاغذ را از گروه کالایی مشمول ارز دولتی خارج کرده است، موجب بی نتیجه ماندن اقدامات ما شد. پیگیری‌های متعدد برای یافتن راه حلی برای اجرای دستور ریاست جمهوری به این انجامید که موضوع تغییر گروه کالایی کاغذ در ستاد اقتصادی دولت مطرح و تصویب شود تا راه برای تامین ارز باقیمانده ۹۸ یا تامین ارز جدید برای سال ۱۴۰۰ فراهم شود. من در جریان پیگیری‌های کتبی و شفاهی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم اما هنوز موضوع حل نشده است و ظاهرا قرار است در ستاد اقتصادی دولت درباره آن تصمیم گیری شود. به نظر من ستاد اقتصادی دولت باید هر چه زودتر در این خصوص مساعدت کند تا در بازار کاغذ که در اوج تحریم‌ها در قیاس با کالاهای مشابه که از ارز دولتی استفاده می‌کردند، ثبات نسبی داشت و نیازهای نشر و مطبوعات را در حداقل تامین کرد، دچار آشفتگی نشود.

وی اضافه کرد: این وزارتخانه البته با درک شرایط دشوار دولت، به صورت واقع بینانه و صرفا در حد نیاز واقعی نشر و مطبوعات برای سال جاری درخواست تخصیص ارز در حد ۵۰ درصد سال ۹۸  را ارائه داد که به  رغم دستور ریاست جمهوری که اتفاقا در آن ایشان هم از بابت کمبود کاغذ اظهار نگرانی کرده و خواستار حل مساله شده‌اند،  اقدام جدی صورت نگرفته است. به نظر می‌رسد مجموعه وزیر و مدیران صمت و نیز اعضای ستاد اقتصادی دولت باید هر چه زودتر شرایط قانونی استفاده از ارز باقیمانده ۹۸ را فراهم کند تا بانک مرکزی اعتبار مربوطه را تامین و تخصیص دهد. البته ما به رغم نگرانی از بابت کمبود کاغذ  که جدی است، سعی می‌کنیم تا علاوه بر پیگیری تامین ارز سال جاری برای کاغذ، با تشویق وارد کنندگان به استفاده از ارز نیمایی این بازار را مدیریت کرده و نیاز نشر  و مطبوعات را برآورده کنیم. ما بدون آنکه بخواهیم در این مسیر کمبود را به گردن این و آن بیندازیم سعی کردیم در یک روال قانونی و با درک شرایط اقتصادی و اجتماعی ، درخواست خود را مبنی بر تامین ارز کاغذ پیگیری کنیم.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *