از «سونات لال» تا «کرج حمله می‌کند!»

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، به نقل از روابط‌عمومی نشر نیماژ، یکی از این چهار کتاب، رمان «نیوتن زیر درخت گردو» نوشته لیلا صبوحی است.«نیوتن زیر درخت گردو» روایت فراقِ خواهرانی دوقلو است که جانشان به هم وابسته بوده است. یکی از آن‌ها درگذشته است و دیگری لابه‌لای یادداشت‌های باقی‌مانده از او در پی کشف راز زندگی اوست. راز یک عشق. صنم می‌خواهد بفهمد خواهر درگذشته‌اش صبا عاشق چه کسی بوده است. این خط روایی محملی می‌شود برای ثبت دقیق و جذاب تجربه زیست دانشجوییِ دخترانه در ایران امروز.

لیلا صبوحی که پیشت در رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش نشان داده بود قصه‌گوی توانایی است و مایل است که ساختارهایی بدیع و جذاب برای ارائه بهتر قصه‌اش به مخاطب پیدا کند، در رمان جدیدش نسبیت موقعیت دو خواهر به هم وابسته را با بهره‌گیری از قوانین فیزیکی ساختارمند کرده است. این کتاب به‌نوعی در راستای دو رمان قبلی صبوحی محسوب می‌شوند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: عادل می‌گفت درخت گردو نگهبان دارد. اگر کسی شب زیر درخت گردو بخوابد، نگهبان درخت آزارش می‌دهد و حتی ممکن است خفه‌اش کند.

کتاب «نیوتن زیر درخت گردو» در ۲۹۶ صفحه و قیمت ۵۹,۰۰۰ تومان در دسترس عموم علاقه‌مندان کتاب قرار گرفته است.

اما رمان بعدی «شانه بر شن» نوشته مهدی بهرامی است.این رمان روایت جان به در بردن از خشم متعصبان است. زندگی راحیل و هارون، قهرمانان دو روایت موازی رمانِ مهدی بهرامی، در شرایطی که ناامنی و شورش کشورِ خیالی‌ای را که رمان در آن رخ می‌دهد، در بر گرفته است، با فراز و فرودهایی فراوان روبه‌رو می‌شود و روایت خونسردانه بهرامی توانسته است به عینی‌ترین شکل ممکن تمام این فراز و فرودهای گاه خشن و گاه لطیف را به روی کاغذ بیاورد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: شترها شبیه ارباب‌اند. هرچه روزگارت سخت‌تر باشد ارباب سخت‌گیرتر می‌شود و نم و نان پس نمی‌دهد.

کتاب «شانه بر شن» در ۲۲۴ صفحه و قیمت ۴۴,۰۰۰ تومان در دسترس عموم علاقه‌مندان کتاب قرار گرفته است.

دیگر کتاب این مجموعه «سونات لال» نوشته میترا معینی است.رمان «سونات لال» حکایت‌های جذاب برآمده از ترس‌ها و امیدهای مردان و زنان ایلیاتی را دستمایه قرار می‌دهد و آن‌ها را با روایت قیام عشایر جنوب در دوران جنگ جهانی اول پیوند می‌دهد. این رمان کوتاه در قالب مرور روال زندگی شخصیت اصلی داستان، زوال زیست عشایری در ایران را مرور می‌کند.

میترا معینی که پیش از این دو مجموعه داستان منتشر کرده بود، در بعضی از داستان‌های کوتاهش نشان داده بود که دستی قوی در نوشتن از فراز و فرودهای زیست عشایری و به‌ویژه عشایر قشقایی دارد. «سونات لال» گامی محکم در مسیر نوشتن داستان مدرن بر پایه زیست ایلیاتی است. اثری پر از خرده‌روایت‌های میخ‌کوب‌کننده و حیرت‌انگیز.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: پری‌دخت ساکت و خاموش به دنیا آمد. بی‌گریه‌ای از سر فراق از زهدانِ مادر و پا گذاشتن به دنیایی که رنج بردن علت خلقت آن بود.

کتاب «سونات لال» در ۱۰۴ صفحه و قیمت ۲۵,۰۰۰ تومان در دسترس عموم علاقه‌مندان کتاب قرار گرفته است.

کتاب دیگر این مجموعه «کرج حمله می‌کند!» نوشته‌ی متین ایزدی است. ایزدی درباره این مجموعه داستان می‌گوید: «کرج حمله می‌کند!» یکی از پنج قصه مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه است که بین سال‌های ۸۶ تا ۹۶ نوشته شده‌اند. این قصه‌ها را بارها در این سال‌ها بازنویسی کرده‌ام. بارها ازشان فیلم‌نامه اقتباس کرده‌ام. بارها تلاش کرده‌ام تا تبدیل‌شان کنم به نمایشنامه یا متن بازی ویدیویی و نتیجه‌ی تمام این تلاش‌ها، انبار شدن نسخه‌های متعددی از این قصه‌ها در هاردها و چرک‌نویس‌ها در کمدها. بالاخره سال ۹۷ مطمئن شدم که بهترین مدل برای روایت این قصه‌ها، چاپ‌شان به صورت مجموعه داستان کوتاه است؛ همانطور که از ابتدا زاده شده بودند! همه این قصه‌ها (که از نام‌هایشان پیداست) تلاش‌هایی‌اند برای درآمیختن عناصری از رئالیسم جادویی با فانتزی‌های شهری؛ گاهی حامل رگه‌هایی از ادبیات گمانه‌زن و گاهی… نمی‌دانم!»

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: سرهنگ سه مدل «راست می‌گه» داشت. راست می‌گه‌ی، «خب دیگه دست از سرم بردارید می‌خوام به کارام برسم.» راست می‌گه‌ی، «زِر می‌زنه ولی خب چیکار کنیم دیگه آخر پیری هم‌صحبت این نادونا شدیم!» و راست می‌گه‌ی، «دروغ می‌گه!»

مجموعه‌داستان «کرج حمله می‌کند!» در ۸۸ صفحه و قیمت ۲۵,۰۰۰ تومان در دسترس عموم علاقه‌مندان کتاب قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *