اردبیل پایگاه اصلی تثبیت مذهب شیعی است

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، مراسم رونمایی از کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» امروز سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ با حضور ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی و دشت مغان در مجلس شورای اسلامی، صدیف بدری نماینده مردم اردبیل، نمین و نیر در مجلس، بهروز ندایی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل، پروانه رضاقلی زاده مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل و تنی چند از مسئولان استان، محمدمهدی اسماعیلی معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و رئیس پژوهشکده مطالعات انقلاب اسلامی، مجتبی خلیل‌زاده فرزند آیت‌الله مروج، اصغر شکیبا مبارز انقلابی، رحیم نیکبخت نویسنده کتاب و جمعی از اهالی رسانه برگزار شد. در این مراسم همچنین علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به صورت مجازی در این مراسم حضور داشتند.

پروانه رضاقلی زاده مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با توجه به ضرورت تدوین تاریخ انقلاب در ابتدای مراسم گفت: امام خمینی هدف از نگارش صحیح تاریخ انقلاب اسلامی را در این می‌دانند که نسل‌های آینده بیدار و آگاه شوند و بتوانند بدون هیچ ابهامی به واقعیت‌های نهضت اسلامی پی ببرند و از این رهگذر سرمشقی برای خود بیابند. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز یکی از مهمترین نیازهای حرکت انقلابی صحیح و عمیق را کسب آگاهی و بصیرت تاریخی می‌دانند.و تاکید دارند که بسیار مهم است که جوان مومن انقلابی بداند امروز در چه نقطه‌ای از تاریخ ایستاده است.

در بخش بعدی مراسم بهروز ندایی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل سخنرانی کرد. وی یادآور شد: طبق بیانیه

مجله معرفی کتاب

می‌توان انقلاب را به ۴ دوره تقسیم کرد؛ ۱. قبل از انقلاب ۲. حین انقلاب ۳. بعد از انقلاب ۴. آینده انقلاب

ندایی ادامه داد: در جریان انقلاب، روحانیون و افراد مختلفی ازجمله بازاری‌ها، دانشجویان، دانش‌آموزان، کارگران، عشایر و… در راه انقلاب تلاش کرده‌اند و تعدادی از آن‌ها در این مسیر شهید شده‌اند؛ بسیاری مجروح شده‌اند و در حال حاضر تعداد کثیری از این عزیزان در قید حیات نیستند. ما برای پاسداشت حرکت ارزشمند این عزیزان و زنده نگه داشتن آرمان‌ها و تلاش‌ها و زحمات آنان باید مستندسازی کرده و تاریخ انقلاب را به شکل مستند بنویسیم و منتشر کنیم و به وسیله آن‌ها پیشینه انقلاب و این حرکت با عظمت را به نسل بعد معرفی کنیم.

محمدمهدی اسماعیلی معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی دیگر سخنران این برنامه بود. وی گفت: مبارزات مردم اردبیل در انقلاب اسلامی از جایگاه ویژه و ممتازی برخوردار است. اردبیل پایگاه اصلی ترویج و تثبیت مذهب شیعی است و در طول ۵۰۰ سال اخیر نقش بسزایی در این زمینه ایفا کرده است.

وی با بیان اینکه استان اردبیل مراجع و نام‌آورانی دارد که نامشان همواره در یاد و خاطره‌ها زنده است و در تاریخ انقلاب اسلامی می‌درخشد گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط روند انقلاب اسلامی و وقایع و رخدادهای آن در حوزه‌های استانی است.

معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ادامه داد: تاکنون ما در مرکز اسناد موفق به انتشار حدود ۴۰ اثر در حوزه استان‌ها شده‌ایم. در بعضی استان‌ها حتی مبارزات شهرستان‌ها در انقلاب هم کار شده است. مثلاً در استان فارس به شهرستان کازرون پرداخته شده است. و نقش استان‌های دیگر در پیروزی انقلاب نیز در حال تدوین است.

رئیس پژوهشکده مطالعات انقلاب اسلامی افزود: امروزه مسئولیت ما نسبت به دیگر زمان‌ها بیشتر است چرا که بزرگانی که این انقلاب را درک کرده‌اند، یا به رحمت خدا رفته‌اند و یا از سن بالایی برخوردار هستند و برای ثبت و ضبط تاریخ انقلاب باید از آن‌ها کمک بگیرم و ما برای تسریع این کار با بکار گیری پژوهشگران در برخی مناطق به این عمل دست زده‌ایم و در حال حاضر ۲۰ اثر در دست تدوین و پژوهش داریم که بخشی از آنها در مراحل نهایی و برخی در مراحل پژوهش و برخی آماده انتشار هستند. در این زمینه به پژوهشگران کمک شده و اسناد و مدارک لازم را در اختیار آن‌ها قرار داده‌ایم.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: از عزیزان در سطح استان و مسئولین فرهنگی استان اردبیل خواستارم تا اگر نکته‌ای درباره کتاب دارند به ما منتقل کنند. همچنین امید است در توزیع این اثر در سطح استان برای قرار گرفتن این اثر در دست علاقه‌مندان و پژوهشگران ما را یاری کنند.

ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس شورای اسلامی نیز دیگر سخنرانی این مراسم بود. وی در ابتدا یاد و خاطره مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی را گرامی داشت. و سپس با اشاره به نقش مردم اردبیل در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: اردبیل در مبارزات انقلابی پیشینه قدیمی و کیفی داشته است و شهدای زیادی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است. اتفاقاً در این کتاب، تصویری از دایی بنده یعنی شهید کریم احمدی ثبت شده است که ایشان در آغوش مادرش شهید شد.

وی درباره نحوه شهادت شهید احمدی گفت: مأموران رژیم پهلوی، دایی من را به جرم اینکه اعلامیه امام خمینی را در دست داشت تعقیب می‌کنند. نهایتاً مقابل چشمان مادر بزرگم و مادرم، ایشان را به شهادت می‌رسانند. ماموران رژیم حتی پیکر دایی من را با خود بردند و تحویل خانواده ندادند. نکته جالب اینجا است که به جای دلجویی از خانواده، حتی پول گلوله‌ها را هم از خانواده گرفته بودند.

اسماعیلی درباره اهمیت تدوین تاریخ انقلاب گفت: آغاز نهضت اسلامی در استان اردبیل با حرکت آیت‌الله مروج شروع شد و ما نیاز داریم مکتوباتی مانند کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» که امروز رونمایی می‌شود، به رشته تحریر درآید.

نماینده مردم گرمی و مغان تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم تا مکتوبات و اسناد مهم درباره تاریخ انقلاب را به نسل چهارم انقلاب منتقل کنیم. چراکه در حال حاضر موجی برای تطهیر پهلوی اول و دوم راه افتاده است که ما باید برای جلوگیری از تحریف تاریخ انقلاب اسلامی، تلاش جدی کنیم و این وظیفه ما است تا انقلاب اسلامی و انقلاب فرهنگی شکل گرفته را به نسل بعدی منتقل کنیم و این باید به شکل مکتوب در اسناد، فضای مجازی و رسانه‌ها نشر داده شود.

ولی اسماعیلی تاکید کرد: نقش عشایر ایل مغان در پیروزی انقلاب اسلامی نیز بسیار مهم و اثرگذار است و باید بدان نیز توجه کرد. ما آمادگی داریم تا در این زمینه به مرکز اسناد انقلاب اسلامی کمک کنیم.

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل، نمین و نیر در مجلس دیگر میهمان و سخنرانی این مراسم بود. رییس مجمع نمایندگان استان اردبیل در مجلس به نیابت از آقایان علی نیکزاد، عباس جهانگیرزاده، محمود عباس‌زاده، سید کاظم موسوی و سید غنی نظری (نمایندگان مردم شریف استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی) از مرکز اسناد انقلاب اسلامی به خاطر تدوین و انتشار کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» تقدیر کرد. وی سپس گفت: استان اردبیل نقش بسزایی در انقلاب اسلامی داشته است. اردبیل دو حق بزرگ برای ایران دارد: یکی انسجام و اقتدار ایران اسلامی در زمان خاندان شیخ صفی‌الدین اردبیلی (خاندان صفوی) و موضوع دوم احیای مذهب تشیع که در زمان خاندان شیخ صفی‌الدین اردبیلی اتفاق افتاده است. همچنین در انقلاب اسلامی مردم و اقشار مختلف اردبیل نقش بسزا و بی بدیلی داشتند و ۴۷ شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کردند.

وی با اشاره به نقش علمای اردبیل و مردم این استان در پیروزی انقلاب ادامه داد: آیات مروج اردبیلی، موسوی و مشکینی و دیگر علمای این خطه نقش موثری در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشتند. مکتب انقلاب اسلامی و آرمان‌هایی که امام خمینی رهبری آن را بر عهده داشتند در این استان توسط مردم لبیک گفته شد. این مکتب باعث شد که در زمان دفاع مقدس، ایران در مقابل کل دنیا ایستادگی کرد.

رییس مجمع نمایندگان استان اردبیل ادامه داد: در کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» تمام خاطرات و اسناد در قالب یک کتاب گردآوری شده است و آن خاطراتی که در ذهن اشخاص بود، آن خاطراتی که در سینه‌های انقلابیون بود، آنها را هم ثبت و ضبط کرده‌اند. از این طریق این کتاب جوابگوی نسل‌های آینده خواهد بود. امید است که بتوانیم مکتب انقلاب اسلامی و آرمان‌های انقلاب را بصورت عملی هم در کتاب‌ها، هم در فرهنگ‌سازی، هم در بیانات و جلسات ادامه بدهیم و شاهد نویدهای بزرگی باشیم.

در آخرین بخش مراسم نویسنده کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» رحیم نیکبخت گفت: اردبیل از دوره صفویه در تاریخ و فرهنگ ایران نقش موثر و تاثیرگذاری دارد. شاه اسماعیل صفوی نه به عنوان شاه، بلکه به عنوان پایه‌گذار مذهب شیعه در ایران، نقش با اهمیتی در تاریخ کشور داراست. همچنین در تاریخ اردبیل نام شخصیتی مثل مرحوم مقدس اردبیلی می‌درخشد که جایگاه مهمی در تاریخ تشیع در ایران دارد و در دوره مشروطه نیز شخصیتی به نام مرحوم میرزا علی‌اکبر مجتهد را داریم. در دوره رضاشاه شخصیت مبارزی مثل مرحوم آیت‌الله سید یونس اردبیلی و در دوره انقلاب آیت‌الله موسی اردبیلی را داریم.

در انتهای مراسم، با حضور مسئولین فرهنگی و کشوری استان اردبیل از کتاب «انقلاب اسلامی در اردبیل» که از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است رونمایی شد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *